Čo všetko treba vybaviť pri úmrtí
Oznámiť úmrtie
Postup oznámenia upravuje zákon o zdravotnej starostlivosti, pričom rozhodujúce pre postup je miesto, kde došlo k úmrtiu.
Úmrtie mimo zdravotníckeho zariadenia (napr. doma) oznamuje ten, kto je prítomný pri úmrtí alebo nájde mŕtve telo a môže tak urobiť oznámením:
- na tiesňovú linku 112 (operačné stredisko zabezpečuje vyslanie obhliadajúceho lekára),
- operačnému stredisku záchrannej zdravotnej služby na linke 155 (ktoré následne vyšle obhliadajúceho lekára),
- útvaru Policajného zboru (ktorý následne zabezpečí ďalšie úkony).
Úmrtie v zdravotníckom zariadení oznamuje poskytovateľ zdravotnej starostlivosti:
- blízkym osobám zosnulého (prípadne obci, ak blízke osoby nie sú známe),
- Úradu pre dohľad nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti (ÚDZS),
- prípadne Policajnému zboru (ak sa zosnulá osoba liečila v súvislosti s udalosťou zavinenou inou osobou).
V obidvoch prípadoch je nevyhnutným krokom prehliadka mŕtveho tela, keďže úmrtie je potrebné potvrdiť lekárom (s platným poverením ÚDZS), ktorý vystaví List o prehliadke mŕtveho a štatistické hlásenie o úmrtí (stanoví čas a príčinu smrti).
Nahlásiť úmrtie na matrike
Úmrtie sa nahlasuje na matričnom úrade v obci alebo mestskej časti, kde nastalo. Matrika zapíše úmrtie do knihy úmrtí a vystaví úmrtný list (na počkanie v čase úradných hodín a bez poplatkov).
Budete potrebovať:
- list o prehliadke mŕtveho v troch kópiách/vyhotoveniach (ktoré vystavuje priamo obhliadajúci lekár),
- občiansky preukaz zosnulého,
- občiansky preukaz osoby, ktorá úmrtie nahlasuje.
V prípade cirkevného pohrebu sa úmrtie ďalej nahlasuje na cirkevnej matrike za osobnej prítomnosti vybavujúcej osoby, ktorá predloží jedno vyhovotenie Listu o prehliadke mŕtveho s pečiatkou štátnej matriky.
Vybaviť pohreb
Po vystavení Listu o prehliadke mŕtveho môžete prejsť na výber a kontaktovanie pohrebnej služby, ktorá zabezpečí administratívne a organizačné úkony pre potreby pohrebu.
Oznámiť úmrtie Sociálnej poisťovni
Úmrtia do Sociálnej poisťovne nahlasuje matrika len raz mesačne, preto v súvislosti s dávkami vyplácanými zosnulému Sociálnou poisťovňou a neskorším dedičským konaním je vhodné, ak úmrtie neodkladne oznámite vy ak:
- zosnulý poberal dôchodok – ak mu ku dňu smrti nevyplatili dôchodok, vyplatia ho manželovi/manželke aicky v rámci konania o priznaní vdovského/vdoveckého dôchodku. Ak zosnulý nemal manžela/manželku, vyplatia sa peniaze deťom. O vyplatenie nevyplateného dôchodku musia písomne požiadať čo najskôr po vystavení úmrtného listu, kópiu úmrtného listu je potrebné k tejto žiadostí pripojiť.
- bol zosnulý samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne poistená osoba – pozostalí predložia kópiu úmrtného listu spolu s vypísaným registračným listom fyzickej osoby ako odhláškou príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne do 8 dní. Nedoplatky na poistnom a iné prípadné dlhy voči Sociálnej poisťovni sú súčasťou dedičského konania.
- bol zosnulý poberateľom iných sociálnych dávok, napríklad v nezamestnanosti – nárok na výplatu všetkých dávok zaniká dňom smrti. Pozostalí by preto mali predložiť Sociálnej poisťovni fotokópiu úmrtného listu čo najskôr, aby dávky neboli vyplatené neoprávnene. Ak dávky, ktoré zosnulému patrili, vyplatené ešte neboli, postupuje sa rovnako ako pri dôchodkoch.
- bol zosnulý poberateľom nemocenských dávok – ošetrujúci lekár dňom úmrtia ukončí trvajúcu práceneschopnosť. Vyplnené tlačivo je potom potrebné čo najskôr doručiť pobočke Sociálnej poisťovne. Všetky dávky neoprávnene vyplatené po smrti poberateľa Sociálna poisťovňa vymáha späť v rámci dedičského konania.
- bol zosnulý sporiteľom zapojeným do II. piliera – o úmrtí informujte aj príslušnú DSS a predložte jej kópiu úmrtného listu. S úsporami v II. pilieri sa následne nakladá podľa zákona.
Oznámiť úmrtie zdravotnej poistovni
- Úmrtie oznamuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
- Ak mal zosnulý zapožičané zdravotné pomôcky od zdravotnej poisťovne, tieto je potrebné vrátiť zdravotnej poisťovni.
- Ak bol zosnulý živnostník, je potrebné bezodkladne doručiť kartičku poistenca a úmrtný list živnostníka príslušnej zdravotnej poisťovni.
- Vrátiť zdravotnej poisťovni zapožičané zdravotné pomôcky
Odovzdať osobné doklady zosnulého
Občiansky preukaz zosnulého je potrebné odovzdať ktorémukoľvek okresnému riaditeľstvu PZ alebo obci na matrike.
Vodičský preukaz zosnulého stráca platnosť dňom jeho úmrtia. Odovzdať ho treba bezodkladne najbližšiemu útvaru PZ.
Cestovný pas zosnulého stráca platnosť dňom jeho úmrtia. Odovzdať ho treba bezodkladne orgánu, ktorý ho vydal.
Zbrojný preukaz zosnulého stráca platnosť dňom jeho úmrtia. Odovzdať ho treba do 7 dní tomu, kto zbrojný preukaz vydal – príslušnému oddeleniu policajného zboru. Súčasne treba políciu informovať o mieste uloženia zbrane, ktorú mal zosnulý v držbe. Polícia vyšle hliadku na miesto, kde je zbraň uložená a zabezpečí jej prevzatie. Zbraň nemôže voľne prevážať osoba, ktorá ju nemá v legálnej držbe. Prevzatá zbraň je uložená v dočasnej úschove na polícii a je súčasťou dedičského konania.
Požiadať o finančné príspevky
Vyrovnávanie sa so stratou blízkej osoby je náročný proces, ktorý môže zásadne ovplyvniť aj rodinný rozpočet. V situácii, ktorá vznikne po úmrtí blízkeho, môžete požiadať o niektoré finančné príspevky od štátu v závislosti na konkrétnej životnej situácii a vzťahu k zosnulému.
- Príspevok na pohreb je sociálna dávka, ktorou štát prispieva na úhradu výdavkov spojených so zabezpečením pohrebu zosnulého. Maximálna výška príspevku je 79,67 EUR a nárok na tento príspevok zaniká uplynutím jedného roku od pohrebu zosnulého. Požiadať oň môže oprávnená osoba, ktorou je plnoletá fyzická osoba, ak spĺňa nasledovné podmienky:
- zabezpečuje pohreb zosnulého
- má trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky
- zosnulý mal v čase smrti trvalý pobyt na území Slovenskej republiky
- zosnulý mal v čase smrti prechodný pobyt na území Slovenskej republiky a je pochovaný na území Slovenskej republiky. O príspevok je možné požiadať:
- osobne na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta posledného trvalého pobytu alebo prechodného pobytu zosnulého podaním Žiadosti o príspevok na pohreb (musí byť potvrdená matrikou a pohrebnou službou).
- elektronicky na slovensko.sk.
- Vdovský dôchodok je dôchodková dávka, ktorej účelom je zabezpečiť vdove príjem v prípade úmrtia jej manžela. Žiadosť o priznanie vdovského dôchodku spisuje pobočka Sociálnej poisťovne príslušná podľa miesta trvalého pobytu žiadateľky. Spísaním žiadosti o priznanie dôchodku príslušnou organizačnou zložkou Sociálnej poisťovne sa považuje žiadosť za podanú. Podrobnosti o nároku a konaní o priznaní vdovského dôchodku nájdete na stránke Sociálnej poisťovne.
- Vdovecký dôchodok je dôchodková dávka, ktorej účelom je zabezpečiť vdovcovi príjem v prípade úmrtia jeho manželky. Žiadosť o priznanie vdoveckého dôchodku spisuje pobočka Sociálnej poisťovne príslušná podľa miesta trvalého pobytu žiadateľa. Spísaním žiadosti o priznanie dôchodku príslušnou organizačnou zložkou Sociálnej poisťovne sa považuje žiadosť za podanú. Podrobnosti o nároku a konaní o priznaní vdoveckého dôchodku nájdete na stránke Sociálnej poisťovne.
- Sirotský dôchodok je dôchodková dávka, ktorej účelom je zabezpečiť sirote príjem v prípade úmrtia jej rodiča alebo osvojiteľa. Dieťaťu môže vzniknúť nárok na sirotský dôchodok po každom z rodičov alebo osvojiteľov. To znamená, že dieťa môže mať nárok na dva sirotské dôchodky. Žiadosť o priznanie sirotského dôchodku spisuje príslušná pobočka Sociálnej poisťovne príslušná podľa miesta trvalého pobytu žiadateľa. Spísaním žiadosti o priznanie dôchodku príslušnou organizačnou zložkou Sociálnej poisťovne sa považuje žiadosť za podanú. Podrobnosti o nárokoch a konaní o priznaní sirotského dôchodku nájdete na stránke Sociálnej poisťovne.
Dávky zo sociálneho poistenia v prípade úmrtia v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania
- Pozostalostná úrazová renta je pravidelná peňažná dávka úrazového poistenia, ktorá má zabezpečiť osoby, ktorým poškodený, ktorý zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, bol povinný poskytovať výživu na základe rozhodnutia súdu.Podrobnosti o nároku a konaní o priznaní pozostalostnej úrazovej renty nájdete na stránke Sociálnej poisťovne.
- Jednorázové odškodnenie na preklenutie nepriaznivej finančnej situácie rodiny, ktorá je spôsobená stratou príjmu poškodeného, ktorý zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, sa poskytuje manželovi, manželke a nezaopatrenému dieťaťu.Podrobnosti o nároku a konaní o priznaní jednorázového odškodnenia nájdete na stránke Sociálnej poisťovne.
- Náhrada nákladov spojených s pohrebom poškodeného, ktorý zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, má nahradiť výdavky na smútočné ošatenie a cestovné výdavky na prepravu z miesta trvalého pobytu na miesto pohrebu a späť.Podrobnosti o nároku a konaní o priznaní náhrady nákladov spojených s pohrebom nájdete na stránke Sociálnej poisťovne.
Vyriešiť pozostalosť
Rozhodujúcim pre riešenie pozostalosti je dedičské konanie, ktoré vedie notár na základe poverenia príslušného súdu. Dedičia si nemôžu notára vybrať. Účastníkmi konania o dedičstve sú oprávnení dediči a v prípade, ak neexistujú, je účastníkom štát.
Iné povinnosti
Okrem samotného dedičského konania, ktoré potrvá nejaký čas, potrebujete vyriešiť niektoré trvajúce záväzky zosnulého voči iným inštitúciám. Zistite, aké všetky priebežné záväzky mal zosnulý v bežnom živote, najmä súvisiace so zamestnaním, bývaním, s finančnými inštitúciami a pod.
Budete potrebovať:
- Úmrtný list
Nezabudnite vyriešiť:
- Oznámiť skutočnosť o úmrtí zamestnávateľovi zosnulého (zamestnanie).
- Oznámiť skutočnosť o úmrtí správcovskej spoločnosti (byt).
- Oznámiť skutočnosť o úmrtí dodávateľom energií (elektrina, plyn).
- Oznámiť skutočnosť o úmrtí dodávateľom služieb (mobilný telefón, internet, televízia).
- Oznámiť skutočnosť o úmrtí finančnej inštitúcii (bežný účet a iné produkty, úvery a hypotéky, poistky).
- Postarať sa o účty zosnulého na sociálnych sieťach.
- Ak bol zosnulý živnostník, dediči sú povinní do 15-tich dní po úmrtí nahlásiť ukončenie činnosti zomretého živnostenskému a daňovému úradu. Taktiež sú povinní v lehote do 3 mesiacov od smrti daňovníka podať daňové priznanie.
Spracované podľa: https://navody.digital/zivotne-situacie/umrtie_blizkej_osoby