Otvorená či zatvorená rakva?
Moja známa mi rozprávala o nedávnom pohrebe s otvorenou rakvou. Je to citlivá duša a veruže nebola schopná ísť sa rozlúčiť k otvorenej rakve. Na druhú stranu treba povedať, že pri niektorých príležitostiach je to tradícia, priam nevyhnutnosť.
Ja už teraz viem, aký by som chcel mať pohreb za takých 50 rokov…
Jednoduchý. S urnou, ktorú si vopred vyberiem. Dúfam že už aj s nejakou vymakanou holografickou projekciou a umelou inteligenciou. Bude to oslava života, ktorý som prežil.
Ale zatiaľ, čo vy na to?
Aké kvety na pohreb?
Jednoduchá otázka na ktorú Vám odpovedia v každom dobrom kvetinárstve. Smútočné kytice určené na pohreb majú byť decentné. Zo živých kvetov a vždy v párnom počte.
Kvetinovú výzdobu kladieme k truhle ešte pred začiatkom obradu. Sú vnímané ako posledný dar odovzdaný zosnulému a prejav úcty voči zosnulému a pozostalým. Veľké kytice a vence prinášajú najbližší príbuzný.
Akú farbu zvoliť?
Biela farba je najpoužívanejšia. Ak ide o mladého človeka, volíme skoro vždy len bielu. Ideálne ľalie ako symbol nevinnosti a čistoty.
Žltá je cirkevná farba a veľmi často sa používa v spomienkovej väzbe.
Červená je rovnako vhodnou, hlavne ak ide o ľudí vo vysokom a úctivom veku.
Fialová je vnímaná ako farba duchovna a na pohreb volíme tmavofialovú.
Všetky ostatné farby kvetov v rôznych kombináciách môžu byť rovnako dôstojné a primerané situácií. V tomto prípade je vhodné sa poradiť.
Aké druhy kvetov zvoliť?
Každý kvet prinesený s úctou je dobrý. Správne zladenou smútočnou kyticou vyjadrujeme okrem úcty aj náš vzťah ku zosnulému.
Ak niekto miloval žlté ruže, nie je dôvod mu ich nepriniesť na pohreb. Častou voľbou sú chryzantémy, kaly, ruže, ľalie, gerbery, karafiáty či hortenzie.
Ako postupovať pri úmrtí – prvé kroky
Ocitli ste sa smrti tvárou v tvár? Čo teraz? Prvé okamihy po zistení úmrtia sú veľmi náročné. Aj preto je veľmi dôležité premyslieť následné kroky.
Jednotlivé postupy sa jemne odlišujú na základe bydliska a dostupnosti služieb. Základ je ale vždy rovnaký.
V prvom rade musíte informovať pohotovostnú lekársku službu – 112. Službukonajúci lekár musí vykonať obhliadku a následne vystaví .
Pozostalí už v počas tejto doby musia premýšľať, ktorej pohrebnej službe zveria zabezpečenie formalít spojených s pohrebom. Ktoré veci vyriešia vo vlastnej réžií a ktoré dokumenty prenechajú sprostredkovateľovi.
Pozostalí sa zrazu ocitnú v ťažkej situácií, ktorú vôbec nechcú riešiť. Treba sa venovať veľa problémom a počas relatívne krátkeho obdobia je nutné vybaviť veľmi veľa záležitostí ako
- Odvoz zosnulého
- Parte – informovanie verejnosti
- Forma pohrebu (klasická vs kremácia)
- Spôsob pohrebu (cirkevný vs civilný)
- Výber hrobového miesta
- Zabezpečenie poslednej rozlúčky a karu
- ….
Je dobrým zvykom, že pohrebná služba pre Vás zabezpečí všetky potrebné služby na základe splnomocnenia
Ešte pár praktických rád
- po odchode obhliadajúceho lekára z bytu je vhodné zosnulému podviazať spodnú sánku 3-cípou šatkou
- ak je to možné, je potrebné bezprostredne po úmrtí zatlačiť oči zosnulého ľahkým ťahom dlane, resp. prstov po tvári
- premyslite si sviatočné oblečenie pre zosnulého v ktorom bude pochovaný. Vedeli ste, že zosnulým sa do rakvy nedávajú topánky?
Viac detailov v nasledujúcom článku