Nové trendy v pohrebníctve
Spôsob, akým smútime, sa líši od kultúry ku kultúre a od človeka k človeku. Strata milovaného človeka je niečo, na čo sa človek nemôže pripraviť a v mnohých prípadoch to ani neočakáva, keď sa to stane. Netreba dodávať, že je to ťažká skúsenosť a príprava pohrebu alebo spomienkovej slávnosti môže byť prinajmenšom zdrvujúca.
Ako sa časom mení spoločnosť, menia sa aj spôsoby, akými sa rozhodujeme vyjadriť svoj smútok a zaoberáme sa spomienkou na tých, ktorých sme stratili. Tento proces zmeny je príkladom v meniacom sa prostredí pohrebných trendov. Od spôsobu organizácie pohrebu až po telesnú dispozíciu existuje množstvo nových a zaujímavých pohrebných trendov, ktoré sa stávajú dostupnými. Tu je 10 najnovších zahraničných pohrebných trendov.
Vodná kremácia
Kremácia sa zvyčajne vzťahuje na proces rozkladu tela zosnulého pomocou plameňov. Existuje však proces nazývaný Akvamácia alebo bio kremácia, ktorý je čoraz obľúbenejší. Namiesto plameňov využíva technológia kombináciu vody, tepla, tlaku a roztoku hydroxidu draselného na rozklad tela. Telo sa vloží do tlakovej kovovej komory, ktorá sa potom naplní vodným roztokom a teplota sa zvýši na 350 stupňov. Tento proces je o 75% energeticky menej náročný ako klasická kremácia.
Pohreb v domácom prostredí
V západnej kultúre sa považuje za štandard, že všetky starosti o pohreb a spomienkové praktiky organizujú a riadia profesionáli. Narastá však posun k podpore starostlivosti o smrť a pohrebov, ktoré by mala viesť rodina zosnulého doma. Najlepším príkladom môže byť hnutie Death Midwifery – dula smrti, ktoré obhajuje domácu starostlivosť o umierajúcich, ako aj spomienkové praktiky, pri ktorých rodina preberá väčšiu kontrolu nad organizáciou spomienkových obradov zosnulých. Poslaním tohto hnutia je povzbudiť jednotlivcov, aby sa plnšie zapojili do straty, ktorú zažívajú, prostredníctvom priamej interakcie so starostlivosťou o svojho zosnulého priateľa alebo člena rodiny.
Interaktívne náhrobné kamene
Prešli ste niekedy okolo náhrobného kameňa alebo pamätníka a premýšľali ste o živote osoby, ktorú má reprezentovať? Súčasťou toho, čo v Živej Spomienke robíme, je poskytovanie prostriedkov na prístup k týmto informáciám pomocou QR kódov. Tieto kódy je možné umiestniť na náhrobný kameň alebo pamätník a odtiaľ ich naskenovať pomocou smartfónu.
Následne budete presmerovaní na pamätnú stránku spojenú s týmto kódom, ktorá vám povie o životoch tých, ktorí sú tam pochovaní! Už máme mobilnú aplikáciu, ktorá využíva geografické označovanie, čo vám umožňuje lokalizovať rôzne pamätné miesta z vášho smartfónu.
Mesoloft
Ďalším novým a zaujímavým spôsobom starostlivosti o spopolnené pozostatky je spôsob, ktorý vytvorila spoločnosť Mesoloft. Mesoloft so svojím tímom leteckých inžinierov ponúka úplne jedinečnú spomienkovú bohoslužbu, počas ktorej môžu byť spopolnené pozostatky milovanej osoby vynesené do neba. Keď urna dosiahne príslušnú výšku, otvorí sa a zvyšky sa rozprášia na oblohe. Neexistuje spôsob, ako presne povedať, ako dlho popol zostáva v zemskej atmosfére, ale rozptýli sa a je prenášaný všade, kam ho vietor môže zaniesť!
Tématické pohreby
Pohreby sú spomienkou na život človeka, ktorý zomrel. To môže zahŕňať diskusie o osobnosti a záujmoch tohto jednotlivca. Jedným z trendov v oblasti pohrebov, ktorý sa stáva čoraz populárnejším, je organizovanie pohrebnej služby alebo pamätníka na tému, ktorá predstavuje niečo, čo zosnulý rád robil alebo mal rád. To by mohlo znamenať čokoľvek od dekoratívnej schémy s obľúbenou farbou alebo vzorom až po niečo prepracovanejšie, ako napríklad založenie oslavy na obľúbenom filme zosnulého.
zdroj: https://www.talkdeath.com/top-new-funeral-trends/
Vodná kremácia – Akvamácia
Kremácia vodou je tiež známa ako alkalická hydrolýza. Tento proces je alternatíva k tradičnejším možnostiam pohrebu a klasickej kremácie. Akvamáciu vytvoril Amos Herbert Hobson v roku 1888 ako metódu spracovania tiel zvierat, no v súčasnosti si získava na popularite v priemysle pohrebných ústavov.
Proces akvamácie je založený na alkalickej hydrolýze. Telo sa umiestni do tlakovej nádoby. Táto nádoba je naplnená zmesou hydroxidu draselného a vody. Pôsobením tepla a tlaku sa telo začne rozkladať na základné chemické zložky. Samotný proces trvá štyri až šesť hodín.
Po filtrácií sa popol vráti príbuzným ako pri bežnej kremácii. Príbuzní môžu s popolom urobiť čokoľvek. Zvyčajne sa rozhodnú nechať ich pochovať, rozptýliť alebo umiestniť do urny.
Tento proces podporili mnohé skupiny ekologických kampaní. Využíva iba štvrtinu energie bežnej kremácie a produkuje menej škodlivín, ako je oxid uhličitý. S Akvamáciou nie sú spojené žiadne emisie ortuti.
V roku 2007 bolo v USA približne tisíc ľudí, ktorí si zvolili tento proces na uloženie svojich pozostatkov. V USA je tiež niekoľko spoločností, ktoré ponúkajú tento proces na likvidáciu pozostatkov domácich zvierat. Tento spôsob pochovávania je v súčasnosti legálny v šestnástich štátoch USA.
Hygienické a ekologické výhody tohto procesu s najväčšou pravdepodobnosťou pomôžu pri popularite vodných kremácií.
zdroj: https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/aquamation-cremation-alternative-bc-1.5458716