Vodná kremácia – Akvamácia
Kremácia vodou je tiež známa ako alkalická hydrolýza. Tento proces je alternatíva k tradičnejším možnostiam pohrebu a klasickej kremácie. Akvamáciu vytvoril Amos Herbert Hobson v roku 1888 ako metódu spracovania tiel zvierat, no v súčasnosti si získava na popularite v priemysle pohrebných ústavov.
Proces akvamácie je založený na alkalickej hydrolýze. Telo sa umiestni do tlakovej nádoby. Táto nádoba je naplnená zmesou hydroxidu draselného a vody. Pôsobením tepla a tlaku sa telo začne rozkladať na základné chemické zložky. Samotný proces trvá štyri až šesť hodín.
Po filtrácií sa popol vráti príbuzným ako pri bežnej kremácii. Príbuzní môžu s popolom urobiť čokoľvek. Zvyčajne sa rozhodnú nechať ich pochovať, rozptýliť alebo umiestniť do urny.
Tento proces podporili mnohé skupiny ekologických kampaní. Využíva iba štvrtinu energie bežnej kremácie a produkuje menej škodlivín, ako je oxid uhličitý. S Akvamáciou nie sú spojené žiadne emisie ortuti.
V roku 2007 bolo v USA približne tisíc ľudí, ktorí si zvolili tento proces na uloženie svojich pozostatkov. V USA je tiež niekoľko spoločností, ktoré ponúkajú tento proces na likvidáciu pozostatkov domácich zvierat. Tento spôsob pochovávania je v súčasnosti legálny v šestnástich štátoch USA.
Hygienické a ekologické výhody tohto procesu s najväčšou pravdepodobnosťou pomôžu pri popularite vodných kremácií.
zdroj: https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/aquamation-cremation-alternative-bc-1.5458716